مدیر سایت شنبه 30 آبان 1394 01:08 ب.ظ نظرات ()

یک هولوگرام، سطحی مسطح و تخت است که دارای تصویر سه بعدی است . یک هولوگرام ممکن است تصویری سه بعدی را در هوا ایجاد کند . در اینصورت تصویر ایجاد شده یک عکس واقعی از زندگی جاری است که قابل لمس کردن نمی باشد . از آنجایی که نمی توان این تصویر را به صورت معمولی کپی کرد ، هولوگرام به طور گسترده برای جلوگیری از تقلب در اسناد و مدارک مهم مانند کارتهای اعتباری ، گواهینامه رانندگی و بلیت های مسافرتی مورد استفاده قرار میگیرد . واژه ی هولوگرام از ریشه ی یونانی holo به معنی کامل و gramma به معنی پیام تشکیل شده است . فرآیند ایجاد یک هولوگرام را هولوگرافی می نامند . زمانی که یک هولوگرام ایجاد می شود ، نور حاصل از یک لیزر ،تصویر شیء مورد نظر را بر روی فیلم و یا یک صفحه ی عکاسی ضبط می کند . اساسا دو نوع هولوگرافی وجود دارد . 


هولوگرام انعکاسی و هولوگرام انتقالی . همچنین هولوگرام را می توان به گونه ای ایجاد کرد که یک تصویر متحرک ساده را بتوان نشان داد . به این نوع هولوگرافی برجسته نما می گویند . اگرچه هولوگرام یک تصویر بصری از یک تصویر فیزیکی است اما کاملا با یک عکس متفاوت است . به عنوان مثال ، زمانی که شیء عکاسی میشود و از آن عکس گرفته می شود ، هر بخشی از عکس شامل یک تصویر مربوطه از شیء اصلی است . با اینحال هر بخشی از هولوگرام ، شامل یک تصویر کامل از شیء اصلی است و اگر هولوگرام را به قسمتهای مختلف تقسیم کنیم باز هم تصویر اصلی به طور کامل نمایش داده می شود . یکی دیگر از خواص جالب هولوگرام این است که آنها خواص نوری شی ء مانند لنزها را حفظ می کنند . به عنوان مثال در نظر بگیرید می خواهید یک هولوگرام از یک شیشه ی بزرگنما در جلوی پروانه ایجاد کنید . زمانی که تصویر هولوگرافی از جسم را می بینید ، فرد ناظر می تواند بفهمد که پروانه ی موجود یک تصویر بزرگ شده از تصویر اصلی است . بسته بندی هولوگرافی می تواند فروش یک محصول خاص را افزایش دهد . هولوگرام های پروجکشن بسیار چشم نوازند و برای نمایشگاهها و مغازه های خرده فروشی مورد استفاده قرار میگیرند . می توان از آنها برای نمایش اجسام بسیار ظریف و با ارزش استفاده کرد . یک مثال کلاسیک تصویری از دست تزیین شده با الماس است که در سال 1970 توسط هولوگرام ایجاد شده است . این هولوگرام که در خیابان قرار گرفته بود نه تنها می توانست توجه عابران را به خود جلب کند بلکه می توانست نظر رانندگان ماشین ها را نیز به خود جلب نماید . در یک مثال دیگر ، به جای دست زدن به جمجه های شکننده اجساد 2300 ساله، محققان و دانشمندان می توانند تصویر هولوگرامی آن را مورد مطالعه قرار دهند . می توان هولوگرام را در منزل و با استفاده از ابزار ساده نیز ایجاد کرد . این فرآیند نیازمند یک لیزر و میز مجزاست که تجهیزات بر روی آن باید ثابت نگه داشته شود و از حرکت فیلم جلوگیری گردد . هولوگرام ها را همچنین می توان به صورت تجاری و در مقیاس وسیع تولید کرد .
تاریخچه هولوگرام :
اولین هولوگرام توسط دنیس گابور در سال 1947 تولید شد . او در حال باز طراحی میکروسکوپ الکترونی بود . در این میان به تکنیک جدیدی دست یافت و تصمیم به امتحان آن گرفت . گابور یک هولوگرام انتقالی توسط فیلتر کردن منبع نوری خود ساخت اما فرآیند زیاد کاربردی نبود . تولید هولوگرام با اختراع لیزر در سال 1960 جان تازه ای گرفت . لیزر به عنوان منبع تولید نور تک رنگ عمل میکرد و امواجی را تولید میکرد که می توانست از یک فاز به فاز دیگر حرکت کند . در سال 1962 ، با استفاده از لیزر برای ایجاد دوباره ی تجربه ی هولوگرافی گابور ، Emmett Leith و Juris Upatnieks یک هولوگرام انتقالی از یک قطار اسباب بازی و یک پرنده ایجاد کردند . تصویر حاصل از این هولوگرام شفاف ، واضح و سه بعدی بود .در همان سال فردی به نام Denisyuk توانست هولوگرام انعکاسی را ایجاد کند که با استفاده از نور یک لامپ معمولی قابل مشاهده بود .پیشرفت های بیشتر در سال 1968 زمانی حاصل شد که بنتون اولین هولوگرام انتقالی را ایجاد کرد که در نور معمولی نیز قابل دیدن بود . همین امر موجب ایجاد و تولید انبوه هولوگرام گردید . نزدیک به یک ربع قرن بعد ، گابور جایزه نوبل فیزیک را برای این دستاورد از آن خود کرد . در همان سال نیز لوید کراس برای اولین بار توانست هولوگرام متحرک را ضبط کند .
مواد خام :
هولوگرام هایی که ایجاد می شود معمولا بر روی فیلم عکاسی پوشیده شده با هالید نقره ضبط می شود . هولوگرام هایی که در مقیاس وسیع و انبوه تولید می شوند از یک صفحه ی شیشه ای که دارای اکسید آهن هستند و سپس با موادمقاوم در برابر نور پوشیده شده ، استفاده می کنند . مواد مقاوم به نور به طور شیمیایی در طول موج خاصی از نور واکنش می دهند . لیزرهای هیلوم –نئون به خاطر در دسترس بودنشان در قیمت های بسیار پایین ، توسط افراد مورد استفاده قرار میگیرند . هولوگرام های تجاری معمولا از لیزرهای متفاوتی مانند یاقوت ، هلیوم - کادمیوم، یا یون کریپتون آرگون استفاده می کنند . بعد از نوردهی ، فیلم یا صفحه ی مقاوم به نور در توسعه دهنده ی شیمیایی پردازش می شوند .
طراحی :
یک شیء فیزیکی سه بعدی می تواند برای ایجاد هولوگرام مورد استفاده قرار گیرد .تصویر هولوگرافی معمولا دارای اندازه ی یکسانی از شیء اصلی است . برای اینکار شاید نیاز باشد اندازه ی جسم اصلی را تغییر دهیم. همچنین می توان از یک اثر هنری برای تولید هولوگرام نیز استفاده کرد . در چنین مواردی معمولا از نرم افزار ها برای کنترل نوردهی لیزر بر روی فایل تصویر مورد استفاده قرار میگیرد .

تولید :
فرآیند تولید :
معمولا دفترچه راهنمای بسیار زیادی وجود دارد که نحوه ی ساخت یک هولوگرام را در منزل به آماتورها یاد می دهد . مراحل زیر روند تولید انبوه تجاری تصویر هولوگرافی را به صورت واقعی و سه بعدی از جسم را بیان می کند .
تسلط :
• یک لیزر برای روشن کردن جسم فیزیکی با نور مورد استفاده قرار میگیرد . سپس نور منعکس شده بر روی یک صفحه مقاوم به نور می افتد . همزمان ، پرتو مرجع نیز از لیزر به صورت مستقیم بر روی صفحه می افتد . الگوی تداخل این دو پرتو با پوشش حساس به نور واکنش داده و یک تصویر هولوگرافی از جسم ایجاد می شود .زمان نوردهی معمول ، بین یک تا 60 ثانیه است .
• صفحه ای که هولوگرام اصلی در آن ضبط می شود را مستر می نامند . بعد از نور دهی ، مستر در یک حمام شیمیایی با استفاده ار توسعه دهنده های عکاسی استاندارد پردازش می شود .
شکل دهی الکتریکی :
• مستر بر روی یک فریم نصب می شود و سپس بر روی آن نقره اسپری می گردد تا رسانایی الکتریکی آن بهبود یابد . سپس فریم به همراه یک منبع نیکل پایین آورده می شود . جریان الکتریکی اعمال میگردد و مستر با استفاده از نیکل الکترون دار می شود . فریم از مخزن بیرون آورده شده و سپس با آب مقطر شسته می شود . پوشش نیکلی نازک از روی صفحه ی مستر جدا می شود . این پوشش حاوی تصویر هولوگرام مستر است .

برجسته کردن:
• شیم مهرزنی بر روی دستگاه برجسته زن نصب می شود . یک لوله از فیلم پلی استر که توسط یک پوشش آکریلیکی نرم شده است در دستگاه اجرا می شود . تحت فشار و گرما ، شیم می تواند تصویر هولوگرافی را بر روی فیلم حک کند . عمق این حک ، تقریبا 25 میلیونیم یک میلی متر است .


فلز دار کردن :
• لوله ی فیلم حک شده ، به یک اتاق خلا برده می شود . اتاق شامل مفتول ها و سیم های آلومینیومی است که با حرارات دادن تا دمای 2000 درجه فارنهایت تبخیر می شود . ورقه در معرض آلومینیوم تبخیر شده قرار میگیرد ودر یک رول دیگر پیچیده می شود . بعد از خروج از اتاق خلا ، فیلم تحت شرایط خلا گرم قرار میگیرد . پوششی از لاک الکلی بر روی فیلم اعمال می شود تا سطحی ایجاد گردد که می تواند با جوهر چاپ شود .
تبدیل :
• بسته به نوع فیلم مورد استفاده و نوع محصول ایجاد شده ، یک یا دو مرحله پایانی باید انجام شود . به عنوان مثال ، فیلم ممکن است ورقه ورقه شود . همچنین می توان فیلم را به صورت ها وشکل های دلخواه برش داد . چسب های حساس به فشار و حساس به گرما بر روی پشت هولوگرام ها اعمال می شود .
مرحله نهایی :
• می توان هولوگرام ایجاد شده را برروی محصولات چسباند و یا اینکه بر روی بسته بندی های مختلف مورد استفاده قرار داد .
آینده هولوگرام :
امروزه ، استفاده معمول و رایج هولوگرام در محصولات مشتریان و مواد تبلیغاتی است . البته کاربردهای غیر عادی نیز وجود دارد . به عنوان مثال ، در برخی از هواپیماهای نظامی ، خلبانان می توانند ابزارهای خود را از طریق نگاه کردن به یک تصویر هولوگرامی در جلوی چشمانشان بخوانند . سازندگان خودرو نیز صفحه نمایشهای هولوگرامی برای ماشین های خود می سازند . می توان هولوگرام را بدون استفاده از نور مرئی ایجاد کرد . ماوراء بنفش ، اشعه ی ایکس و امواج صوتی را می توان برای ایجاد هولوگرام مورد استفاده قرار داد . هولوگرافی مایکروویو نیز در نجوم برای ضبط امواج رادیویی از اعماق فضا استفاده می شود .از هولوگرافی می توان در سونو گرافی نیز به خوبی استفاده کرد . تلویزیون های هولوگرافی نیز می توانند تصویر بازیگران را به صورت سه بعدی در منزل بینندگان به اجرا در بیاورند . در سیستم های ذخیره سازی داده نیز می توان به خوبی از هولوگرام استفاده کرد . این هولوگرامها می توانند ظرفیت ذخیره سازی داده را متحول کنند . تخمین زده شده است که این فناوری می تواند حجم داده ای برابر با اطلاعات یک کتابخانه ی ملی را در خود ذخیره کند .